Megnyílt a Bőköz Fesztivál
Megnyílt a kilencedik Bőköz Fesztivál, az Ormánság négy falvában. Augusztus 15. és 25. között mintegy kétszázötven ingyenes programmal várja a közönséget a hagyományos dél-baranyai összművészeti esemény,
A Bőköz Fesztiválnak továbbra is Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi ad otthont a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközponttal együtt, míg új helyszínként a népszerű zarándokhely, a máriagyűdi kegytemplom is bekapcsolódott a rendezvénysorozatba.
Az idei Bőköz Fesztiválon újdonságként, egyszerre három fesztiválprogram várja az igényes nyári kikapcsolódást keresőket. A hagyományos programkínálaton túl – könnyűzenei nagykoncertek, színházi előadások, folk-programok, amelyek eddig is jellemezték a Bőköz Fesztivált – Dráva Jazz elnevezéssel Horváth Kornél Kossuth-díjas ütőhangszeres művész vezetésével, Ormánság Classic címmel pedig Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész művészeti vezetésével új dimenzió nyílt a fesztivál életében, világ és nemzetközi hírű fellépőkkel.
A szaporcai megnyitón Dr. Hoppál Péter, kormánybiztos, országgyűlési képviselő, az esemény védnöke megidézte a Kákicson született Kiss Gézának, református lelkésznek, írónak, az Ormánság népművészetének, néprajzának és nyelvjárásának elkötelezett kutatójának emlékét, szellemiségét. Majd Dr. Andrásfalvy Bertalannak néprajzkutatónak, a fesztivál örökös tiszteletbeli fővédnökének a kutatásait is idézte, hogy a térség jó ideig az ország éléskamrája volt az ártéri gazdálkodásnak köszönhetően, de ez a gazdagság a folyamszabályozással megszűnt.
Hoppál Péter beszélt arról is, Kiss Géza 1937-es monográfiájában írta meg, hogy az Ormánság önálló tájnyelvet, fantasztikus népdalkincset őriz, s ez önmagában is megérdemli az akadémiai figyelmet. Emellett olyan nép lakja, amely az évszázadok során fent is volt és lent is volt. Most pedig megérdemli azt, hogy minden segítséget megkapjon ahhoz, hogy azt sok értéket, amit hordozott, ma is képes legyen átadni az összmagyarságnak. Az itt élő emberek ennek a fesztiválnak segítségével megmutathatják értékeiket, az ide érkező művészek pedig a magas, minőségi kultúrát hozzák el, és ennek a csodálatos kézfogásnak az eredménye a Bőköz Fesztivál.
Pataki András, a fesztivál igazgatója a II. Vatikáni Zsinat gondolatiságát, elmélkedését idézte azzal, hogy a kultúra a szellem levegője, amit az ember belélegez, használ, ami nélkül lényegében nem tudna élni. Ez a filozófia jellemzi a fesztivált, és annak szakrális tartalmait is, ezért örült annak, hogy új helyszínnel – a máriagyüdi kegytemplommal, és ezáltal új üzenettel gazdagodott a rendezvény. Ehhez kapcsolódva beszélt arról, hogy fontos, milyen módon üljük meg ünnepeinket, mennyire vagyunk képesek átadni magunkat a jelen egyszeri és megismételhetetlen pillanatainak, olyanoknak, amiket ez a tíz nap adhat.
A fesztivált a fővédnök, Dr. Nagy István agrárminiszter nyitotta meg, aki kiemelte: a rendezvény fontos üzenete, hogy nem a pénzről szól, mégis mindenki gazdagabban távozik, mint amivel jött.
Beszélt arról, hogy ez a térség kulturális értékeiben az egyik leggazdagabb, s ezt a gazdagságot megőrizni és gyarapítani illik, s ennek a legjobb módja, ha megmutatja magát a nagyvilágnak azokat a kincseket, melyeket évszázadok óta őriz,és ezt beoltja az ide érkező művészek, együttesek kreativitásával.
A Bőköz Fesztivál céljai tökéletesen illeszkednek az agrártárca azon törekvéseihez, amelyek a helyi értékek megőrzésére és gyarapítására irányulnak A rendezvény kiemelt célja ugyanis, hogy a hungarikum mozgalom részeként támogassa a helyi kultúrát és identitást a globalizmus által ránk erőltetett, egyformára szabott kínálattal szemben – fejtette ki a miniszter.
A fesztivál lehetőséget nyújt arra is, hogy a látogatók közelebb kerüljenek egymáshoz, és erősítsék nemzetünk szövetét. A nemzeti értékeink feltárása, megismertetése és megőrzése együtt erősíti Magyarország ellenállóképességét, valamint önbecsülését. Ez az értékőrzés pedig nemzetpolitikai jelentőséggel is bír. Fennmaradásunk a közösségeinken múlik, a munka a helyi értékek őrzésénél kezdődik – fogalmazott Nagy István.
A miniszter hozzátette, a rendezvénysorozat egyúttal kitörési lehetőséget kínál a falvaknak is, hozzájárulva a helyi gazdaság fejlődéséhez. A kormányzat célja ugyanis az, hogy a magyar falurendszert a 21. században megerősítse, városi szintű szolgáltatásokat biztosítva a vidék számára, miközben megőrzi annak történelmi örökségét.
A kilencedik Bőköz Fesztivál ennek a törekvésnek is gazdagságát, értékeit mutatja meg.




