Bachtól Boleróig – Ormánság Classic megszentelve

Azt mondják, a megszentel pillanatok úgy hatnak az életre, mintha az égi erő csatornát nyitna a végtelenhez, az univerzumhoz. Most Bachtól a Boleróig élhette át mindezt a közönség. Ez történt a máriagyűdi kegytemplomnál, amikor Bogányi Gergelyék felléptek a Bőköz Fesztiválon az Ormánság Classic Fesztivál keretében csütörtökön. 

Igen, nem tévedés, fesztivál jött létre egy fesztiválon belül.  Idán hagyományteremtő újdonságként Bogányi Gergely Kossuth- és Liszt Ferenc díjas zongoraművész művészeti vezetésével az Ormánság Classic klasszikus zenei fesztivál az ingyenes Bőköz Fesztivál keretében kínál minőségi programokat magas színvonalon az elkövetkezendő napokban.

A nyitónapon Bogányi Gergely és vendégei: Binder Károly Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, zeneszerző, érdemes művész, Boros Misi és Varga Gábor lépett fel máriagyűdi kegytemplom mellett. Természetesen hozták a Bogányi Gergelyék által fejlesztett magyar csodazongorát is.

Milyen volt ez a koncert? Olyan, amiért érdemes mindig álmodni. A vártnál is többen voltak kíváncsiak erre a remekül kitalált eseményre.. Az új, szakrális helyszín, a hely szelleme varázslatos, emlékezetes élményt adott a közönségnek, akik felállva tapsolták  meg a művészeket.  Zeneileg magas színvonalú, különleges este volt ez.

Bogányi Gergely és Boros Misi klasszikus szerzők műveivel, részleteivel, tételeivel ajándékozták meg a közönséget. Játszottak Bachot, Mozartot. A C-dúr szonáta és Grieg találkozása olyan atmoszférát hozott, mintha bújó patakként  ment volna át a lelkeken szíveken a dallam, olyan szintű művészettel átszellemülve, mintha az idő nem létezne, csak a templom, a kereszt és teremtés. A közönség örült, hogy a mester és tanítványa ismerős, népszerű dallamokként játszották Csajkovszkijtól A diótörőt.

A Bogányi Gergelyék által fejlesztett magyar csodazongora pedig úgy szólt, hogy a templomi harang is csatlakozott hozzá. Érdekességként a zongora kitalálója, fejlesztője elárulta, 9 évvel ezelőtt épp ezen a napon adta első koncertjét ezzel a hangszerrel a tapolcai plébánia kertben.  

Binder Károly és egykori tanítványa, Varga Gábor a jazz vonalat hozták be témáikkal, improvizációkkal. Varga Gábor egy baranyai gyűjtésből származó Merre jártál éjjel te cinege madár népdalból indult el  zenei kalandozásra, vastapssal, majd Binder Károly a Cédrusok illata című saját szerzeményével, valóságos zenei guruként varázsolt a zongora mögött.

A csúcspont Ravel Bolerója volt, amikor a négy művész közösen játszott. Ott  a pillanat megállt, hazaért, csodák történhetnek ilyenkor, a képzeletnek nincs határa, megágyaz a dallam a szívek díványán. Szenvedéllyel, mélységgel, hitelességgel és egyfajta megmagyarázhatatlan szépségben, gyönyörűségben hallhattuk ezt a művet. Sorsutazásként, bőközi szívvel. Csillagok szárnyával.

A védnök, dr. Hoppál Péter kormánybiztos, és Pataki András fesztiváligazgató köszöntője, valamint a hatalmas sikerű koncert után a fellépők nem győztek dedikációkat adni, közös fotók készültek, s zárásként még a harang is megkondult. Megszentelt, örökké emlékezetes fesztiválnyitányként.