A zene végtelen pecsétje – Máriagyűdön zárult a Bőköz Fesztivál
A Carnegie Hallt megjárt Carpathian Impressions zongoramaratonnal zárult nagy sikerrel a kilencedik Bőköz Fesztivál az Ormánságban a máriagyűdi kegytemplom előtt vasárnap este.
Az ingyenes, 250 programot felvonultató összművészeti rendezvénynek továbbra is Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi adott otthont a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközponttal együtt az elmúlt tíz napban. Újdonságként megrendezték a Dráva Jazzt és az Ormánság Classic programokat. Ez utóbbihoz új helyszínként kapcsolódott be a máriagyűdi kegytemplom, ahol megnyílt a fesztivál és keretes történetként zárult is egyben.
Pataki András fesztiváligazgató beszélt a koncert előtt, és megköszönte a nézőknek, hogy velük voltak az elmúlt napokban és így egyfajta kulturális magvetőként is részt vettek közösen a Bőköz Fesztiválon.
A Carpathian Impressions produkció a Kárpát-medence magyar zeneszerzőinek: Kodály Zoltánnak, Bartók Bélának, Liszt Ferencnek, Kurtág Györgynek, Ligeti Györgynek műveit helyezi középpontba, egyfajta formabontó tisztelgés előttük. Varga Gábor jazz-zongorista, Polgár Éva és Borbély László zongoraművészek ugyanazon kiadónál dolgoznak, és pár éve együtt gondoltak egy merészet, közös utakat járva létrehoztak egy műsort, amely nagy sikerű amerikai turnét élt meg.
A Carpathian Impressions elnevezésű sorozatban magyar zeneszerzők szóló-és kétzongorás műveiből válogattak. A koncertekkel a művészek elsődleges szándéka az volt, hogy ezzel a minden ízében magyar, az egész Kárpát-medence nép- és műzenéjének egyedi és progresszív hangjait bemutassák és megismertessék a közönséggel.Hirdetve ezzel a Kárpát-medence egyedülálló zenei kultúráját, és az itt élő zeneművészek elhivatottságát, példáját. Arról, hogy nem az egyénről szól elsősorban a zene, hanem közösségekről. „Óriások válláról szeretnének szólni”- ahogy Varga Gábor fogalmazott. Felléptek Los Angeles-i Zipper Hallban, majd a New York-i Carnegie Hallban és a washingtoni Kennedy Centerben. Olyan sikereket értek el, hogy a kritikusok nem akármilyen jelzőkkel illették őket, s úgy tűnik a szenzációs hármas útjai más kontinensekre is vezet majd.
Most a Bőköz Fesztiválon mutatták meg a Bogányi-zongorákon, mitől is ámult el a közönség tőlük mindenütt. Virtuózan, improvizációkkal, szenzációs futamokkal, különleges átiratokkal lepték meg a nézőket. Majd két órában varázsoltak egyedül és hárman. Mi a titkuk? Három különböző művész, három hangzásvilág, három egyéniség, három megfogalmazásmód, három stílus. Ami összeköti őket: a zene tisztelete, annak sokszínűségének a közvetítése a lelkük által. A zongora, a muzsika számukra eszköz, hogy a vele járó szabadság által a magukból áradó tehetséggel közvetítsék, a zene tényleg mindenkié. Mert egy templom mellett a menny is képes ágyat vetni ilyen szintű játékra Máriagyűdön. Álmokból ébreszt és kötést rak ránk. Végtelen bőközi pecsétként.










